ВТОРИ УРОК ПО ПРАВОСЪДИЕ ПОЛУЧИХА УЧЕНИЦИТЕ ОТ 10-ТЕ КЛАСОВЕ НА ПЕГ „ЕКЗАРХ ЙОСИФ I” В ГРАД ЛОВЕЧ
С открит урок за професията на съдията и за административното правосъдие продължи цикъла лекции от Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури”, която Административен съд – Ловеч реализира за четвърта поредна година с ПЕГ „Екзарх Йосиф I” гр. Ловеч.
Десетокласниците от гимназията се срещнаха с административните съдии Габриела Христова – председател на Административен съд – Ловеч и Любомира Кръстева – заместник-председател на съда, които представиха по достъпен и увлекателен начин темите, посредством мултимедийна презентация.
Магистратите запознаха учениците с изискванията, на които трябва да отговоря един завършил образованието си юрист, за да работи като съдия, както и със статута на административните съдии в Република България.
Гимназистите чуха за първи път съдийската клетва, под която полага подпис всеки един съдия при встъпването си в длъжност. Лекторите запознаха младата аудитория с принципите на работа на съдията, заложени в Кодекса за етично поведение на българските магистрати, като акцентираха, че той е задължителен и определя поведението на един съдия, както по време на работа, така и извън съдебната зала, което породи интересни въпроси относно причините за освобождаване от длъжност на магистратите.
С нескрито любопитство и интерес учениците се запознаха с един от символите, олицетворяващи властта на закона – съдийската тога, и проследиха историята на нейното въвеждане в българското правосъдие. Лекторите ги запознаха и със значението на превръзката на очите на Темида, като символ на справедливостта и независимостта на магистратите при взимане на решение.
Младите хора научиха спецификите на административното правораздаване, компетенциите на административните съдилища и видовете административни актове. С интересни примери лекторите обясниха на присъстващите приликите и разликите между престъпление и административно нарушение и същността на административния правен спор. Учениците научиха, че административният съд е специализиран съд, който разглежда жалбите на гражданите и юридическите лица срещу актовете на административните органи и е арбитър в спорове между тези страни по различни казуси. Обсъдени бяха често срещани житейски ситуации по Закона за движение по пътищата, като коментари и въпроси предизвикаха примерите за извършени административни нарушения и налаганите за тях наказания.
Основните цели, които Административен съд – Ловеч си поставя с реализиране на програмата, са повишаване правната култура на младите хора и познанията им за ролята и функциите на отделните органи на съдебната власт.